Skip to content

Poradnik dla nieogarniętych – jak prać?

Pranie chociaż zdaje się być pracą bardzo nietrudną, wielu ludziom może stwarzać bardzo duży problem. Nowoczesne pralki posiadają programy zaprezentowane w wyjątkowo przyjazny sposób, ale, co jeśli nasza pralka nie posiada tych udogodnień? Oto parę wskazówek, jakie opłaci się wziąć pod uwagę!

1. Posortowanie odzieży

Ważne, aby nie upychać wszystkich ubrań jednocześnie do pralki. Sortujemy ubrania po barwach jak też dzianinach, z jakich są uszyte. Jeśli chodzi o barwy to pranie należy posortować na białe, ciemne jak również kolorowe. Trafna selekcja kolorów umożliwi uniknięcie pofarbowania ciuchów. Nie każde tworzywo toleruje taką samą temperaturę. Najlepiej czytać metki, jaka temperatura prania jest rekomendowana przez wytwórcę. W różnej temperaturze będziemy prać materiał jeansowy, len czy akryl.

2. Sprawdzaj metki!

Jak już wyżej pisaliśmy korzystnie jest zerknąc na wskazówki dotyczące prania zawarte na metkach. Dzięki nim będziemy wiedzieli nie tylko, jaka jest najlepsza temperatura prania, lecz też czy w ogóle powinniśmy prać oraz prasować.

3. Temperatura wody

Znaczący jest wybór odpowiedniej temperatury. Wrażliwe tkaniny pierzemy w niskich temperaturach. Duże zabrudzenia w wysokich. Także ciemne ciuchy warto prać w niskich temperaturach, dzięki temu nie stracą tak szybko swego koloru.

detergent do prania4. Wybór substancji do prania

Czarne, białe czy też kolorowe? W zależności od tego, jakie będzisz robić pranie, dobierz odpowiedni detergent. Dostępnych jest wiele opcji – proszki, kapsułki a także płyny. Pamiętaj, aby środek był dostosowany do koloru prania! Dodatkowo trzeba też użyć preparatu do płukania, jaki nada ubraniom intensywny zapach. Możesz również dodać do prania specjalistyczne chusteczki, jakie mają za zadanie wyłapać pigmenty, jakie w razie czego mogły by ufarbować inne pranie.

5. Włączamy pranie

Posortowane pranie warto umieścić w bębnie pralki, dołożyć detergenty do prania, ustawić właściwy program, zatrzasnąć drzwiczki od pralki a następnie ją włączyć. Prawda, że łatwe?

Published inPorady